2014 Lipiec - Wybór kotła centralnego ogrzewania: na co zwrócić uwagę, aby kocioł odpowiednio ogrzewał dom
přidáno:

Dom to nasza przystań, gdzie możemy wypocząć i zregenerować siły. Aby zapewnić komfort cieplny w ogrzewanych pomieszczeniach, powinieneś wiedzieć, jak dobrać moc kotła. Właściwe urządzenie grzewcze gwarantuje optymalne funkcjonowanie centralnego ogrzewania, jego ekonomiczną i ekologiczną eksploatację.
Wybór kotła c.o. - jak dobrać moc kotła?
Moc urządzenia zależy od kilku czynników: przeznaczenia i sposobu użytkowania budynku, jego kubatury i systemu izolacji cieplnej. Ogromny wpływ na ewentualne straty ciepła ma zastosowany system wentylacji i stan stolarki okiennej (np. jej szczelności). Dobór kotła należy przeprowadzić w oparciu o bilans cieplny budynku, wykonany przez projektanta lub doświadczonego instalatora.
Warto wiedzieć, że jeżeli kocioł c.o. ma za małą moc w stosunku do ogrzewanej powierzchni (wielkości instalacji), to nie będzie mógł osiągnąć każdej nastawionej na nim temperatury, a jego praca odbywać się będzie na maksymalnych obrotach, co wiąże się z obniżeniem sprawności, zwiększeniem zużycia paliwa, zmniejszeniem trwałości, a więc szybszym zużyciem całego urządzenia. Dodatkowo - w okresach zwiększonego zapotrzebowania na ciepło - np. przy obniżeniu temperatury do -20°C, instalacja może nie być w stanie zapewnić wymaganych parametrów i pomieszczenia będą niedogrzane.
W przypadku przewymiarowania kotła, gdy jego moc jest zbyt duża, mogą wystąpić problemy z utrzymaniem nastawionej temperatury, czyli doprowadzać do przegrzewania czynnika w instalacji oraz kotła, co sprawi jego awaryjne wyłączanie się. Zbyt wielka moc urządzenia grzewczego może powodować nadmierne zanieczyszczanie się kotła (tzw. smolenie), przegrzewanie pomieszczeń oraz obniżenie sprawności i większe zużycie paliwa.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru kotła c.o. - jaki rodzaj paliwa stałego wybrać?
Kiedy określimy już precyzyjnie moc, należy ustalić rodzaj paliwa stałego, które będziemy spalać. Może to być węgiel, drewno, inna biomasa w postaci zrębek, trocin, brykietu, pelletu, itp. Dlatego też dobór kotła c.o. powinien być poprzedzony weryfikacją dostępności paliw w regionie. Należy mieć świadomość, ze koszty i dostępność paliw przedstawiają się różnie, w zależności od regionu, w którym urządzenie będzie użytkowane. Przy wyborze paliwa warto mieć na uwadze nie tylko możliwości finansowe, ale także warunki składowania i transport.
Rodzaj paliwa a wybór kotła c.o. - jakie urządzenia grzewcze?
Rodzaj paliwa determinuje wybór rodzaju kotła. Do wyboru mamy urządzenia z ręcznym załadunkiem oraz z automatycznym systemem podawania paliwa. Te pierwsze charakteryzują się reguły stałopalnością w czasie od kilku do kilkunastu godzin, co powoduje konieczność uzupełniania paliwa około 1-2 razy na dobę. Zaletą kotłów z ręcznym zasypem jest to, że z reguły nie jesteśmy ograniczeni do jednej frakcji czy rodzaju paliwa.
Natomiast atutem kotłów z podajnikami jest ich długa stałopalność, wynosząca od 2 do 7 dni co daje nam znacznie większy komfort obsługi, jeszcze wyższą sprawność , a więc mniejsze zużycie paliwa, czystsze spalanie. Jeśli decydujemy się na spalanie ekogroszku, warto wybierać wśród urządzeń z podajnikiem i z palnikiem retortowym np. Defro Duo, Komfort Eko. Gdy zależy nam na spalaniu w trybie automatycznym różnorodnych paliw, dobrze wybrać urządzenie grzewcze wyposażone w podajnik z palnikiem rynnowym UNI, np. Defro Duo Uni. W przypadku zainteresowania spalaniem paliw odnawialnych – np. pelletu drzewnego, warto rozważyć zakup Defro Duo EkoPELL.