2014 Sierpień - Jak najskuteczniej zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu?
přidáno:

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów obniżenia kosztów ogrzewania jest modernizacja instalacji c.o. Jednak zanim przystąpimy do tak radykalnych zmian warto wcześniej przeanalizować te miejsca w domu, które mogą mieć istotny wpływ na komfort grzewczy w pomieszczeniach.
W łatwy sposób możemy rozpocząć oszczędzanie ciepła od sprawdzenia, czy wszystkie grzejniki w domu są odsłonięte. Długie zasłony, gęsto tkane firanki, zabudowa (np. w kuchni) oraz stojące meble, potrafią skutecznie ograniczać swobodny przepływ ciepłego powietrza. Warto wiedzieć, że obniżenie temperatury ogrzewania tylko o 1 stopień może wpłynąć na ograniczenie kosztów nawet o kilka procent. W nocy oraz w rzadko używanych pokojach należy pamiętać o obniżeniu temperatury, podobnie jak w przypadku wyjazdów weekendowych. Zimą – gdy świeci słońce, odsłaniaj zasłony w nasłonecznionej części domu. W ten sposób otrzymasz duże zapasy darmowej energii słonecznej, która podniesie temperaturę w pomieszczeniach.
Prawidłowo zaizolowane ściany zewnętrzne a zmniejszenie kosztów ogrzewania domu
Specjaliści uważają, że przeszło 30% ciepła znika z powodu braku izolacji ścian zewnętrznych. Dlatego tak ważne jest, żeby jeszcze przed rozważaniem wymiany lub częściowego remontu instalacji grzewczej, upewnić się, że nasz dom jest właściwie ocieplony od zewnątrz. Dobrze wykonana termoizolacja budynku może ograniczyć do minimum straty ciepła. Istotnym zagadnieniem przy prowadzonych pracach jest usunięcie wszelkich mostków termicznych, które zwykle pojawiają się przy budowie domu. Skutecznie izolowany budynek to taki, który został ocieplony od góry do dołu, łącznie ze strychem i piwnicami. Nawet jeśli dom nie ma podpiwniczenia, trzeba ocieplić jego ściany fundamentowe, aby nie oddawały ciepła.
Stan stolarki okiennej ma wpływ na koszty ogrzewania domu
Warto wiedzieć, że aż 25% ciepła tracimy z powodu nieszczelnych okien i drzwi. Nieszczelna stolarka lub jej nieprawidłowy montaż mogą sprawić, że zimą koszty ogrzewania domu są bardzo wysokie, a temperatura pomieszczeniach zbyt niska. Wymiana okien na energooszczędne o dobrych parametrach technicznych, potrafi radykalnie poprawić bilans cieplny. Innym sposobem na uszczelnienie otworów okiennych jest montaż rolet zewnętrznych. Szacuje się, że pozwalają one zaoszczędzić nawet do 30% ciepła, traconego przez okna. Rolety stanowią dodatkową warstwę izolacyjną, która chroni pomieszczenia od mrozu oraz chłodnego wiatru.
Generowanie oszczędności na ogrzewaniu domu - wymiana starego kotła na nowy
Sprawdzonym sposobem obniżenia kosztów za ogrzewanie jest wymiana urządzenia grzewczego na nowy, ekonomiczny model. Szacuje się, że sprawność nowego urządzenia sięga około 90%, podczas gdy kilkunastuletniego oscyluje wokół 60-70%. Coraz powszechniej używane są kotły na paliwa stałe z automatycznym podajnikiem. W nich zamiast - tradycyjnego węgla – możemy z powodzeniem stosować ekogroszek, ale często także pellet , drewno, węgiel, wióry czy zrzynki.
Wymieniając wieloletnie urządzenie ogrzewane węglem na model o wysokiej sprawności ze zautomatyzowanym podawaniem paliwa, jak np. DEFRO DUO, DEFRO DUO UNI, DEFRO DUO EKOPELL oraz DEFRO KOMPAKT EKOPELL, zużyjemy mniej paliwa (nawet do 30 %). W efekcie koszty ogrzewania domu, a także ciepłej wody będą niższe. Warto pamiętać, że obecnie produkowane urządzenia są wygodne w obsłudze. Jeśli wybierzemy model kotła z podajnikiem i zapalarką, wystarczy raz na kilka dni (nawet w czasie sezonu grzewczego) uzupełniać zapas paliwa. Przykładami takich urządzeń są chociażby: KOMFORT EKO DUO UNI R, DEFRO DUO EKOPELL oraz DEFRO KOMPAKT EKOPELL.
Wybór paliwa stałego ma wpływ na koszty ogrzewania domu
Istotne znaczenie dla sprawności urządzenia grzewczego ma wybór rodzaju opału. Warto pamiętać, że urządzenia na paliwa stałe zapewniają jedne z najniższych kosztów ogrzewania. W przypadku kotłów na te paliwa dużą efektywnością cieplną charakteryzuje się węgiel, miał, ekogroszek, drewno, oraz biomasa w postaci zrębek, trocin, brykietu, pelletu, itp. Dlatego też dobór kotła c.o. powinien być poprzedzony weryfikacją dostępności oraz cen paliw w regionie. Należy mieć świadomość, ze koszty i dostępność paliw przedstawiają się różnie, w zależności od regionu, w którym urządzenie będzie użytkowane. Przy wyborze paliwa warto mieć na uwadze nie tylko możliwości finansowe, ale także warunki składowania i transport.
Oszczędzania na ogrzewaniu domu – pamiętaj o optymalnych ustawieniach kotła
Automatyka stosowana w kotłach DEFRO, nie tylko czuwa nad prawidłowym procesem spalania, ale zapewnia również sterowanie poszczególnymi układami grzewczymi. Dodatkowa współpraca z regulatorami pokojowymi i czujnikiem pogodowym zapewnia dostarczenie ciepła dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne (np. łazienka, pokój). Dzięki temu nie ogrzewamy całej instalacji grzewczej, a jedynie jej poszczególne obiegi, przy czym kocioł produkuje tyle energii, ile jest potrzebne.
Jeśli dodatkowo zastosujemy automatyczne rozpalanie paliwa, kocioł c.o. będzie pracował jedynie wtedy, kiedy jest określone zapotrzebowanie na energię, np. latem podgrzeje wodę użytkową do określonej temperatury. Kiedy urządzenie ogrzeje wodę w bojlerze wyłączy się i załączy się ponownie dopiero wtedy, gdy temperatura obniży się do ustawionej histerezy cwu (ciepłej wody użytkowej).
Przegląd i konserwacja kotła
Dla zapewnienia prawidłowej eksploatacji kotła należy pamiętać o jego okresowych przeglądach. Dbanie o czystość wymiennika pozwoli na zachowanie wysokiej sprawności urządzenia w całym okresie jego eksploatacji. Cyklicznie należy też kontrolować prawidłowość procesu spalania, szczególnie gdy zastosujemy inny rodzaj paliwa. Po sezonie grzewczym należy oczyścić zbiornik i rurę podawczą z pozostałości paliwa, a wymiennik kotła dokładnie oczyścić i zabezpieczyć przed korozją.
Pamiętaj
Na co dzień w okresie grzewczym, warto pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad oszczędnego ogrzewania. Remont instalacji grzewczej najlepiej jest poprzedzić ociepleniem ścian domu oraz uszczelnieniem lub – jeśli zachodzi taka potrzeba - wymianą stolarki otworowej. Starsze kotły warto wymienić na nowoczesne i wydajne urządzenia grzewcze na paliwa stałe, np. z podajnikiem. Dzięki temu zmniejszeniu ulegną rachunki za opał, a obsługa będzie znacznie prostsza i wygodniejsza. W przypadku każdego kotła należy pamiętać o jego właściwej konserwacji, aby długo cieszyć się bezawaryjnym i poprawnym działaniem.
WARTO WIEDZIEĆ
Nowy kocioł na paliwa stałe z zapalarką
Kocioł Komfort Eko Duo Uni R służy do spalania paliw stałych, takich jak groszek, miał, pellet drzewny oraz współspalania ziaren zbóż. Wyposażony jest w podajnik paliwa z funkcją automatycznej zmiany kierunku obrotów ślimaka oraz palnik z funkcją samoczynnego zapłonu. W palnik urządzenia grzewczego wbudowana została grzałka ceramiczna, przy pomocy której następuje rozpalenie paliwa. Komfort Eko Duo Uni R posiada rozbudowaną automatykę, a zaimplementowane w niej algorytmy regulacji, czynią go łatwym i wygodnym w obsłudze. Dzięki temu użytkowanie kotła jest porównywalne z obsługą kotłów na paliwa płynne czy gazowe, przy znacznie niższych kosztach eksploatacji. Firma oferuje urządzenia Komfort Eko Duo Uni R o mocy 15, 20, 25, 30 oraz 35 kW.