2014 Wrzesień - Przygotowanie instalacji grzewczej do sezonu zimowego: sprawdź co musisz zrobić przed początkiem zimy
přidáno:

Chłodne dni coraz bliżej, więc najwyższa pora rozpocząć przygotowania do sezonu grzewczego. Podpowiadamy, jak przygotować instalację grzewczą, aby w zimowe wieczory cieszyć się przyjemnym ciepłem swojego domu.
Bez względu na to, jak ogrzewamy dom, zbliżający się sezon grzewczy wymaga pewnych przygotowań. Kilka prostych zabiegów pomoże uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, których skutki mogą być opłakane – od niegroźnych , jak spędzenie kilku dni w chłodzie, poprzez kosztowne naprawy, aż po zagrożenie zdrowia lub życia.
Najmniej przygotowań czeka osoby korzystające z ogrzewania z sieci miejskiej, które sprowadzą się do oczyszczenia i odpowietrzenia grzejników. Obowiązek konserwacji instalacji grzewczej w budynkach wielorodzinnych spoczywa na zarządcy nieruchomości. Pozostaje im tylko czekać, aż kaloryfery zrobią się ciepłe.
Znacznie więcej pracy przed właścicielami domów jednorodzinnych – w ich gestii pozostaje sprawdzenie instalacji, przegląd techniczny kotła, sprawdzenie stanu technicznego kotłowni oraz zadbanie o odpowiednią ilość opału na zimę. Ale zacznijmy od początku.
Przygotowanie do sezonu grzewczego – pamiętaj o przeglądzie kotła
Sercem instalacji grzewczej jest kocioł i to od jego stanu technicznego zależy, czy zimą będzie ciepło. Dlatego przynajmniej raz w roku powinno się wykonać przegląd kotła grzewczego, nawet wówczas gdy nie zaobserwujemy żadnych nieprawidłowości w jego pracy. Początek sezonu grzewczego do doskonały moment, aby to zrobić. Przed ponownym rozruchem kotła należy sprawdzić działanie wszystkich elementów ruchomych i mechanicznych, a także zaworów, filtrów itp. Podstawowe czynności to :
- sprawdzenie działania wyposażenia elektrycznego kotła, w szczególności działanie wentylatora nadmuchowego/wyciągowego oraz podajnika paliwa,
- sprawdzenie przewodów elektrycznych wentylatora, motoreduktora, czujników, czy nie są uszkodzone.
- sprawdzenie działania wszelkiego rodzaju automatów i sterowników, np. miarkownika ciągu, automatu do zapalania, sterownika kotła, itd.
- sprawdzenie szczelności drzwi kotła, otworów wyczystnych itp.
Czynności te można również zlecić autoryzowanemu serwisowi, który dysponuje niezbędnymi narzędziami i dokładnie wie, jak i co krok po kroku sprawdzić w naszym kotle.
Skontroluj instalację grzewczą przed rozpoczęciem sezonu grzewczego
Należy sprawdzić, czy wytworzone ciepło bez przeszkód będzie mogło być transportowane do pomieszczeń i odbiorników ciepła. Dlatego powinno się skontrolować działanie pomp w instalacji, oczyścić filtry wody oraz sprawdzić zawory odcinające, mieszające itp. Koniecznie należy sprawdzić poziom wody w instalacji i w razie ubytków uzupełnić. Zbyt duży ubytek wody może świadczyć o nieszczelności instalacji, a wtedy niezbędna jest interwencja instalatora.
Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy sprawdzić komin
Nie ma mowy o poprawnym działaniu instalacji bez sprawnego komina. Jego drożność i szczelność gwarantuje właściwy odpływ spalin. Dlatego przed sezonem grzewczym należy wezwać kominiarza i zadbać o oczyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych. Po kontroli komina kominiarz wystawia opinię pokontrolną, którą należy zachować. Dobrą inwestycją są także czujniki wykrywające obecność czadu.
Zadbaj o grzejniki
Przygotowanie kaloryferów powinno ograniczyć się natomiast do oczyszczenia ich z kurzu, umycia oraz odpowietrzenia. Pamiętajmy, by grzejniki czyścić tylko za pomocą łagodnych detergentów, tych samych, których używamy do codziennego sprzątania. Zbyt mocne środki czyszczące mogą uszkodzić powierzchnię grzejnika – farba zacznie odpryskiwać, a w to miejsce pojawi się rdza. Należy też odsunąć wszystkie przedmioty, które latem i wiosną ustawiliśmy obok grzejnika, aby nie zaburzać oddawania ciepła.
Posprzątaj kotłownię przed sezonem grzewczym
Warto poświęcić kilka chwil na uporządkowanie kotłowni, szczególnie, że często jest to miejsce nieodwiedzane przez okres letnich miesięcy. Koniecznie sprawdźmy, czy mamy swobodny dostęp do kotła i czy znajdują się przy nim wszystkie potrzebne nam narzędzia. Ważne jest także zapewnienie sobie wygodnego dojścia od miejsca składowania opału do kotła. Pamiętajmy o skontrolowaniu sprawności wentylacji czy oświetlenia kotłowni.
Pamiętaj o zrobieniu zapasu paliwa
To ostatni moment by zakupić zapas paliwa na całą zimę. Dlatego jeżeli pozwalają nam na to finanse oraz mamy możliwość składowania opału, to porównując zużycie paliwa za poprzednie okresy grzewcze należy zamówić odpowiednią jego ilość.
Nie tylko instalacja
Zimą przez nieszczelne okna i drzwi ulatuje dużo ciepła, co powoduje znaczne straty energii i zwiększenie kosztów za ogrzewanie. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem sezonu powinniśmy sprawdzić stan stolarki okiennej i drzwiowej, i w razie konieczności uzupełnić wszelkie ubytki w uszczelkach. W przypadku gdy na elewacji powstają zacieki, należy sprawdzić te miejsca pod kątem zawilgocenia materiałów izolacyjnych, które znacznie pogarsza parametry termoizolacyjne.