Piszą o nas

2014 Październik - Jak być EKO: EKO-nomiczne i EKO-logiczne palenie w kotle węglowym

přidáno:

2014 Październik - Jak być EKO: EKO-nomiczne i EKO-logiczne palenie w kotle węglowym

Dla większości osób codziennie użytkujących kotły węglowe, czynność ta wydaje się oczywista i łatwa. A wbrew pozorom poprawne – ekonomiczne i ekologiczne – rozpalanie w kotle węglowym do prostych nie należy.

 

Przekrój kotła DEFRO- Optima Komfort Plus - polecany sposób rozpalania w kotle zasypowym

Murator 2015 październik.jpg

W przypadku kotłów węglowych dolnego spalania oraz kotłów z automatycznym podawaniem paliwa do komory spalania, rozpalanie w kotle odbywa się według jasno określonych zasad. Jednak w przypadku kotłów górnego spalania lub ze spalaniem w całej objętości złoża reguły nie są już takie oczywiste. Duże zadymienie pomieszczenia kotłowni, gęsty ciemny dym wydobywający się z komina oraz słabsze bądź mocniejsze wybuchy gazów w kotle to sygnały złej obsługi kotła, która grozi m. in. szybszym zużywaniem się urządzenia grzewczego i przewodu kominowego.

 

Ekologiczne rozpalanie w kotle węglowym: jak to zrobić bez błędów?

Tymczasem palenie w kotle węglowym może być ekologiczne, tanie i wygodne – wystarczy zmienić złe przyzwyczajenia i sposób obsługi. Zdecydowana większość użytkowników kotłów rozpala w sposób następujący – kładzie na ruszt drewno i papier, dodaje trochę węgla i podkłada ogień. Po rozpaleniu początkowego wsadu zasypują kocioł do pełna i uważają sprawę za zakończoną, nie zdając sobie sprawy jakie popełnili błędy. W krótkim czasie całe zasypane paliwo ulega rozpaleniu, kocioł zaczyna dymić oraz powstaje duża ilość niespalonego gazu. Efektem są duże straty energii, konieczność częstszego uzupełniania paliwa oraz pogorszone stosunki sąsiedzkie.

 

Murator 2015 październik.jpg Przekrój kotła DEFRO- Optima Komfort Plus - niewskazany sposób rozpalania w kotle zasypowym, powodujący zwiększoną emisję związków szkodliwych do atmosfery


W zamian polecamy stosować bardziej efektywną, choć nieco bardziej pracochłonną metodę polegającą na załadowaniu całości wsadu i podpaleniu opału od góry. W tak rozpalonym kotle płonący węgiel podgrzewa opał znajdujący się poniżej strefy ognia, który ulega odgazowaniu. Powstałe gazy palne przechodząc przez strefę ognia ulegają spaleniu, więc wytwarzane jest ciepło, które wpływa na podwyższenie sprawności. Wraz z wypalaniem się paliwa, strefa ognia będzie się powoli obniżać, aż pozostanie wyłącznie skoksowany węgiel, który spalając się zapewni dalszą wielogodzinną pracę kotła. Taki sposób rozpalania w kotle zwiększa stałopalność, zmniejsza zużycie paliwa oraz bezwładność cieplną kotła, a przede wszystkim chroni powietrze, którym oddychamy. Należy pamiętać, że przy tym sposobie palenia, kolejny zasyp paliwa następuje dopiero po całkowitym wypaleniu poprzedniego wsadu i oczyszczeniu kotła.

 

Ekologiczne palenie w kotle – pamiętaj, aby nie spalać śmieci

  • nie spalaj śmieci, folii, plastików itp, - powoduje to wysoką emisję rakotwórczych sdefro - ekologiczne rozpalanieubstancji – dioksyn, furanów. Dodatkowo spalanie śmieci i odpadów, w tym płyt wiórowych, materiałów płytowych, papieru, kartonaży i starych ubrań, tworzyw sztucznych i piankowych, drewna zabezpieczonego środkiem ochronnym do drewna oraz wszystkich innych materiałów stałych lub płynnych poza zalecanym paliwem przyspiesza odkładanie się na ściankach komina substancji, do której z łatwością przykleja się pył oraz sadza, co powoduje szybkie zapychanie komina.
  • nie pal mokrym drewnem - powoduje to przyspieszone zużycie urządzenia grzewczego oraz szybkie zaklejanie się komina pyłami oraz sadzą.
  • czyść kocioł  - wyjmowanie popiołu do podstawa przed każdym rozpaleniem w piecu, oprócz tego systematyczne czyszczenie ścianek pieca, kanałów konwekcyjnych w piecu i czopucha (element łączący piec z kominem) Już 1 mm sadzy zmniejsza sprawność kotła o 10%.
  • zapewnij odpowiednią wentylację kotłowni – kocioł do poprawnej pracy wymaga odpowiedniej ilości powietrza(tlenu) – W przypadku gdy nie jest doprowadzone powietrze  z zewnątrz, to kocioł pobiera tlen do spalania bezpośrednio z kotłowni, a gdy w niej zabraknie tlenu to wówczas zaciąga go z sąsiednich pomieszczeń a w przypadku zbyt szczelnych okien pojawia się zjawisko zaciągania powietrza kratkami wentylacyjnymi, zamiast odprowadzania nimi zużytego powietrza.
  • nie utrzymuj niskiej temperatury w kotle - jest podstawowy błąd użytkowania kotła. Spaliny opuszczające kocioł mają wówczas niską  temperaturę, powodują skraplanie się  pary jeszcze w kominie. Efektem są  nieestetyczne wykwity na ścianach przewodu kominowego.

 

Zobacz artykuł

Počet shlédenutí: 9388851 , dnes: 1 , včersa: 24 , online: 0