Piszą o nas

2014 Listopad - Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu nie stosując specjalistycznych rozwiązań systemowych?

přidáno:

2014 Listopad - Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu nie stosując specjalistycznych rozwiązań systemowych?

Koszty ogrzewania domu są z roku na rok coraz wyższe. Najprościej obniżyć rachunki poprzez przeprowadzenie gruntownej termomodernizacji, jednak trwający już sezon grzewczy oraz zbliżająca się zima wykluczają taką inwestycję. Wystarczy jednak przestrzegać kilku prostych zasad, aby w portfelu zostało nawet kilkaset złotych.

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania? Dostosuj temperaturę do pomieszczeń

Ponieważ im wyższa temperatura, tym wyższe zużycie energii na cele ogrzewania, należy zrobić wszystko, aby nie przegrzewać pomieszczeń. Przyjmuje się, że dla odczucia komfortu cieplnego w łazience powinna panować temperatura 22°C, w pokoju dziennym 20°C, a w sypialni 17-18°C.

Oczywiście temperatura uznawana za komfortową jest inna w przypadku różnych osób i należy dopasować ją do własnych upodobań. Jednakże obniżenie temperatury o 1°C zmniejsza zapotrzebowanie na energię cieplną blisko 6%. Nie można również wychładzać pomieszczeń, poprzez przesadne obniżanie temperatury, gdyż może się to okazać pozorna oszczędność. Zbyt niska temperatura może doprowadzić do zawilgocenia pomieszczeń. Najprościej regulować temperaturę w pomieszczeniach za pomocą zaworów termostatycznych na grzejnikach.

Nie zasłaniaj grzejników a zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Należy unikać zapór dla ciepła, które ma dostawać się do mieszkania. Zasłonięte lub zabudowane kaloryfery potrzebują rozgrzać się do wyższej temperatury, aby dostarczyć tą samą ilość ciepła. Dlatego nie powinno się zasłaniać grzejników grubymi kotarami lub meblami. Jeżeli nie ma innej możliwości to należy grzejnik odsłonić, przynajmniej w części pozostawiając odległość min. 10-20 cm pomiędzy nim a meblem. Należy również unikać wieszania mokrych rzeczy na grzejnikach. Zaleca się za to umieszczanie za grzejnikiem ekranów izolacyjnych pokrytych folią. Odbijają one ciepło w kierunku pokoju i ograniczają straty ciepła przenikającego przez ściany.

Murator 2015 listopad.jpgNajprościej regulować temperaturę w pomieszczeniach za pomocą zaworów termostatycznych na grzejnikach

Zasłonięcie okien zmniejszy straty ciepła i pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu Podczas zimowych, krótkich dni, częściej trzeba korzystać ze sztucznego oświetlenia, co można wykorzystać, do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Wówczas gdy słońce za oknami nie jest w stanie oświetlić pomieszczenia, warto zasłonić okno żaluzjami lub firankami. Będą one stanowić dodatkową barierę dla uchodzącego z mieszkania ciepła, a to pozwoli na kolejne oszczędności.

Zmniejszenie rachunków za ogrzewanie - wietrz mieszkanie intensywnie, ale krótko

Zdecydowanie należy unikać długotrwałego wietrzenia mieszkań. Częstym błędem jest zostawienie na parę godzin uchylonych czy otwartych okien przy włączonych grzejnikach. Zimne powietrze powoduje szersze otwarcie zaworu termostatycznego, a cieplejsze grzejniki ogrzewają intensywniej powietrze, które następnie wydostaje się na zewnątrz. Najbardziej efektywnym sposobem wietrzenia mieszkania jest szerokie otwarcie okien na kilka minut po uprzednim zakręceniu termostatów grzejnikowych To wystarczy, aby wymienić powietrze w pomieszczeniu, nie oziębiając przy tym ścian, mebli i innych sprzętów działających jak akumulatory ciepła. Nie wychładzaj mieszkania - ponowne ogrzanie trwa długo i powoduje znaczne zużycie energii cieplnej.

Murator 2015 listopad.jpgObniżenie temperatury o 1°C zmniejsza zapotrzebowanie na energię cieplną blisko 6%

WARTO WIEDZIEĆ

Jeżeli rachunki za ogrzewanie okażą się zbyt wysokie, należy wziąć pod uwagę poniższe wskazówki. Z pewnością dadzą one znaczne oszczędności w kolejnym sezonie grzewczym.

  • Zastanów się nad termomodernizacją budynku. Wymiana lub uszczelnienie okien, ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie stropodachu czy dachu, wymiana drzwi zewnętrznych, modernizacja lub wymiana instalacji centralnego ogrzewania zmniejszają zużycie ciepła potrzebnego do ogrzania domu.
  • Rozważ wymianę urządzenia grzewczego. Nowoczesne kotły na paliwo stałe o wysokiej sprawności są przyjazne środowisku, a automatyka sterująca pozwala na ograniczenie strat przy wytwarzaniu ciepła ze spalania paliwa i jego rozprowadzeniu.
  • Po sezonie grzewczym wykonaj przegląd instalacji centralnego ogrzewania. Sprawdź czy rury nie są zarośnięte osadami stałymi lub źle izolowane oraz zamontuj brakujące zawory termostatycznych.
  • Bardzo ważne jest zapewnienie komfortu cieplnego i dobrej jakości powietrza. Jeżeli możliwości finansowe na to pozwalają, to zastanowić się nad wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.

 

Zobacz artykuł

Počet shlédenutí: 9385078 , dnes: 14 , včersa: 6 , online: 0