Piszą o nas

2015 Czerwiec - Nowoczesne kotły na paliwo stałe: jak działa i czym się charakteryzuje palnik do takiego kotła?

přidáno:

2015 Czerwiec - Nowoczesne kotły na paliwo stałe: jak działa i czym się charakteryzuje palnik do takiego kotła?

Komfort użytkowania nowoczesnych kotłów jest bardzo ważny. Dlatego urządzenia są wyposażane w coraz to nowsze rozwiązania technologiczne. Sprawdź, jaką rolę w działaniu kotła pełni palnik.

palnik-defro.pngKomfort Eko Duo Uni R to kocioł, który został wyposażony w nowatorski palnik Uni R II generacji pozwalający jeszcze dokładniej spalać Eko groszek, miał kwalifikowany, oraz ziarna zbóż.

Zasada działania palnika do kotła

Palnik stanowi konstrukcję stalową spawaną, wykonaną ze stali nierdzewnej, żaroodpornej. Kształt paleniska wykonany jest w postaci rynny, na którą ślimak wypycha paliwo. W palenisko rynnowe wbudowana jest grzałka, za pomocą której następuje rozpalenie paliwa na etapie uruchomienia kotła (samoczynne rozpalenie paliwa). Automatyczny zapłon paliwa oraz system podtrzymania ognia po osiągnięciu żądanej temperatury sprawia, iż kocioł może w pełni sprawnie pracować nawet przy niewielkim zapotrzebowaniu na moc cieplną.

Jakie nowoczesne rozwiązania zastosowano w palniku do kotła?

Palnik wyposażony jest w nowatorskie, rozwiązanie podawania powietrza wtórnego, które wspomaga proces spalania oraz czyni go bardziej ekologicznym. Pod obudową palnika znajduje się wyczystka, umożliwiająca czynności serwisowe. Dodatkowo w celu uproszczenia czynności obsługowych w palniku o mocy 15-25 kW zastosowano wyjmowany ruszt paleniska.

Paliwo do rynny palnika transportowane jest samoczynnie za pomocą śruby ślimaka otrzymującej moment obrotowy od motoreduktora. Śruba ślimaka posiada niezmienny skok i wykonana jest jako jeden element, co zapewnia zachowanie współosiowości. Ponadto konstrukcja łoża paleniska umożliwia jego samooczyszczanie, dzięki czemu eksploatacja jest znacznie ułatwiona.

Dawka powietrza potrzebna do spalania doprowadzana jest przez wentylator elektryczny do układu dysz w komorze spalania. Praca palnika sterowana jest za pomocą mikroprocesorowego sterownika, który kontroluje proces spalania przez włączanie sekwencyjne podajnika oraz wentylatora. W palenisku następują wszystkie procesy prowadzące do spalania podawanego paliwa z udziałem powietrza dostarczanego wentylatorem nadmuchowym. Palnik pracuje w trybie cyklicznym. Cykl podania paliwa ruch obrotowy śruby ślimaka jest powtarzany, a jego częstotliwość jest zależna od nastaw sterownika.

Na obudowie podajnika zamontowana jest tulejka do montażu czujnika cofnięcia się płomienia. Dodatkowo na rurze podawczej paliwa umieszczony jest zawór termostatyczny, który w przypadku zbyt wysokiej temperatury w rurze podawczej podajnika uruchamia system wodnego gaszenia paliwa. Zapobiega to cofnięciu płomienia do kosza zasypowego, co grozi powstaniem pożaru.

Počet shlédenutí: 9385075 , dnes: 11 , včersa: 6 , online: 1